Cilt bakımı her insanın yapması gereken bir bakımdır. Hem estetik hem de özellikle sağlık açısından çok önemlidir. Cilt temizliğine önem vermek cildimizin ileriki yaşlarda kırışmasını önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü cildimizi olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında makyaj, stres, sigara ultraviyole ışınları, dengesiz beslenme ve hava değişimleri gelmektedir. Tüm bu etkenler yaşımız genç olsa bile yüzümüzü solgun göstermesine neden olur. Sağlıklı cilt parlak ve canlı olur. Bu yüzden 20’li yaşlardan itibaren herkesin cildini temizlemesi ve gerekli bakımı yapması gerekir. Her insanın cildi aynı değildir. Bu yüzden ilk önce cilt analizi yaptırarak cilt tipinizi öğrenip ona göre uygun bir temizleme ürünleri almanız gerekir. Böylelikle cildinizin kuru, yağlı, ya da hassas olduğunu öğrenip bu şekilde doğru ürün kullanabilirsiniz. Uygun temizleme ürünlerini alıp hergün evde kendiniz yapabilirsiniz. Bunun dışında tam bir cilt bakımı için ayda bir kere cilt bakım merkezine gidip genel bakım yaptırabilirsiniz.
Gün boyunca cildin maruz kaldığı makyaj, pis hava ve kir cildin daha erken yaşlanmasına neden olacaktır. Ayrıca ciltte sivilce, siyah nokta ve diğer cilt sorunlarının meydana gelmesine neden olacaktır.

Cildinize cilt bakımı yapmak istiyor ve işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamını okumanız da fayda olacaktır. Cilt bakımı yaparken doğru bakımı yapmak gerekir. Aksi halde ciltte bazı sorunlar meydana gelebilir. Yağlı cilt için kuru bakım maskeleri tercih edilirse ciltte sivilce ve siyah nokta oluşmasına yol açabilir. Aynı şekilde göz çevresi bakımı da oldukça önemlidir. Göz çevresi kırışmaya en müsait olan yerdir. Olası kırışıklık varsa veya ince çizgiler oluşuyorsa bunu önlemek için göz çevresi bakımını aksatmamanız gerekir. göz çevresi için bitkisel yağlar tercih edilebilir. Ancak bu bitkisel yağlar cilt bakımı için aynı sonucu vermeyebilir.

Cilt Nemlendirme

Cilt nemlendiriciler cildin ihtiyacı olan bakımı sağlayabilir. Bu hususta önemli olan şey uygun olan nemlendiriciyi tercih etmek olacaktır. Kozmetik ürünler arasında en sık tercih edilen ürünlerden bir tanesi de nemlendirici losyon veya kremlerdir.